Як обрати пожежний автомобіль саме для своїх потреб та на що варто звертати увагу?

Пожежна техніка – це особливий вид транспортних засобів, придбання яких потребує виняткового підходу та знань. Неможливо просто купити будь-який автомобіль і розраховувати, що він «закриє» потреби вашого підприємства чи господарства.

Перш, ніж придбати пожежно-рятувальний автомобіль, варто достеменно зрозуміти, які завдання він буде виконувати, хто слідкуватиме за технічним станом техніки, буде правильно її експлуатувати та здійснюватиме виїзди на ліквідацію надзвичайних ситуацій.

Правильній експлуатації техніки, звичайно, можливо навчитися вивчивши відповідну настанову з експлуатації, однак набагато краще, якщо ви придбаєте автоцистерну у виробника, який має власну сервісну службу, надає гарантійний термін експлуатації, а також здійснює післягарантійне обслуговування. Очевидно, що це не звільняє від необхідності мати кваліфікований персонал, але значно спрощує роботу по обслуговуванню автомобіля, дозволяє уникати необдуманих витрат та завжди тримати  техніку напоготові.

Одним з головних критерії вибору техніки, є ваше чітке розуміння, що саме повинна робити ваша АЦ. Радимо попередньо обдумати всі фактори, які вплинуть на головні технічні характеристики пожежного автомобіля. На наше переконання, це:

 • оперативно-тактичні характеристики району виїзду (дальність, особливості місцевості, наявність асфальтованого дорожнього покриття)
 • можливість приєднання до додаткового вододжерела
 • пожежний насос (потужність, подача, напір)
 • кількість пожежних в оперативному розрахунку

Розглянемо більш детально найголовніший фактор – оперативно-тактичні характеристики району виїзду. Всі райони досить різні, але можна виділити фактори, які наявні найбільш часто. А саме:

 1. Місцевість: рівнинна, горбиста, гірська;
 2. Тип екосистеми навколо: степ, лісна місцевість, торф’яники тощо;
 3. Наявність джерел з водою або наявність безводних районів;
 4. Наявність доріг або бездоріжжя;
 5. Тип забудови міський або сільський;
 6. Наявність в районі виїзду вибухо- або вогненебезпечних підприємств;
 7. Присутність в районі виїзду соціальної інфраструктури – школи, лікарні;
 8. Наявні в районі виїзду фактори, де може виникнути небезпечна надзвичайна ситуація (аварія на трасі фур, виток нафтопродуктів).

Найголовніше, що потрібно розуміти: від оперативно-тактичних характеристик району виїзду будуть залежати 3 основні характеристики пожежної автоцистерни, а саме:

 1. Шасі.
 2. Ємність цистерни.
 3. Потужність насоса.

Шасі – існує декілька різних варіантів колісної формули 4*2, 4*4.1, 4*4.2, 6*6.1, 6*6.2 та інші.

Шасі з колісною формулою 4*2 найбільшим чином підходить для міст, особливо мегаполісів. Повнопривідні шасі 4*4 або 6*6 більш актуальні для місцевостей з бездоріжжям. Також потрібно розуміти, що шасі мають різну вантажопід’ємність. Від максимальної вантажопід’ємності буде залежати якого обсягу буде цистерна для води та додаткова комплектація надбудови. Таким чином майбутня АЦ буде належати до одного із 3 класів: легкий, середній або важкий.

Третьою важливою характеристикою шасі є кабіна. Кабіна може капотною, напівкапотною або безкапотною. Найбільш розповсюдженим варіантом є безкапотні шасі, оскільки за рахунок відсутності капоту можна збільшити корисну довжину пожежної надбудови.

В залежності від штату оперативного розрахунку пожежного автомобіля обирається кількість міст в кабіні. Кабіна пожежного автомобіля може бути однорядна (якщо оперативний розрахунок до 3 осіб) або дворядна (якщо оперативний розрахунок понад 2-3 особи). Найрозповсюдженіша кількість місць в дворядній кабіні, на сьогоднішній день, 6-7 одиниць. Однак є варіанти і на 8, і на 10 місць.

Насос обирається також, виходячи з теххарактеристики майбутньої АЦ та покладених на неї завдань. Який краще обрати та наскільки він буде доцільним, можна дізнатися за посиланням «Пожежні насоси нашого виробництва – як розшифровується назва насосів НЦП-40/100-Р-Р,  НЦПК-40/100 – 4/400-Р-Р та ПН-60Б-Р-Р?»

Важливий аспект, який дуже впливає на ціну пожежного автомобіля, після вартості безпосередньо шасі, це додаткова комплектація. Замовнику необхідно визначитися, які загрози є в районі виїзду та що повинно бути в пожежному автомобілі.

 1. Напірні, напірно-всмоктуючі та всмоктуючі рукави, перехідні гайки, розгалудження, драбини, стволи – це стандартна комплектація. Замовник може відмовитися від неї, якщо вона, наприклад, вже є.
 2. Шанцевий інструмент – ломи, лопати, пили – актуальні для пожежних автоцистерн, які мають в районі виїзду екосистеми, сільську місцевість, дачну забудову.
 3. Бензопили, бензорізи – актуальні для будь-якої АЦ і не залежать від району виїзду.
 4. Комплект гідравлічного аварійно-рятувального інструменту («гідравліка»), буде доречним на АЦ в районі виїзду якої є траси або промислові об’єкти.
 5. Індивідуальні та групові ліхтарі, освітлювальна щогла та генератор змінного струму – актуальні для роботи оперативного розрахунку вночі та при роботі в задимлених приміщеннях.

Приклади готових рішень автоцистерн.

Для того, щоб краще зрозуміти, яка ж АЦ підійде саме вам, давайте зупинимося на прикладах. Припустимо у вас певне виробництво, територія невелика, заасфальтована є пожежні вододжерела, тоді вам буде достатньо невеликої об’єктової АЦ, із запасом води близько 3 т, габарити якої досить скромні, як для протипожежної техніки, та вона дуже маневрена і швидка.

АЦ-3,0-40(ЕХ8)-477Н – типова об’єктова автоцистерна, швидка та ефективна локалізація та ліквідація вогнища займання

АЦ-3,2-40 (TGM 15.250)-163М – пожежно-рятувальний автомобіль, створений спеціально для умов великого міста, для вузьких вуличок та проїздів. Однак може бути застосована і як об’єктова АЦ для досить потужних промислових підприємств.

Якщо ж ви очільник ОТГ і прагнете надійно захистити громаду від надзвичайних ситуацій, то найперше, на що варто звертати увагу – це наявність джерел водопостачання, територія виїзду, можливість отримання допомоги від інших державних частин пожежної охорони.

АЦ-4-60 (150Е28W)-525I – повнопривідна АЦ з достатнім запасом вогнегасних речовин, щоб ефективно ліквідувати пожежу,  швидка та маневрена на будь-яких дорогах

АЦ-5-40 (5309)-442А – потужна повнопривідна АЦ, що здатна не просто локалізувати пожежу, але й повністю її ліквідувати, при цьому з легкістю рухаючись, як бездоріжжям, так і по дорогах з твердим покриттям

Для лісових господарств, безводних регіонів найкращим вибором стануть автоцистерни, які більш місткі та мають запас вогнегасних речовин 8 т.

АЦ-8-60 (TGS 33.360)-526М – повнопривідна АЦ, яка незважаючи на свої досить великі розміри та значні запаси вогнегасних речовин, зберегла високу прохідність та легкість у керуванні. Здатна ліквідувати навіть значну пожежу без додаткової дозаправки водою, стане незамінною в безводних регіонах. Оснащена системою зрошення в арках коліс та на передньому бампері, для гасіння низових пожеж.

АЦ-8-60(63022)-539М – спеціалізована повнопривідна автоцистерна, створена для гасіння лісових пожеж, з урахуванням досвіду гасіння пожеж в екосистемах, оснащена системою зрошення для гасіння низових пожеж, а також захисним каркасом для вікон та дзеркал.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *